Mistrovství Evropy do 22 let Espoo

Jako letošní první individuální mistrovství Evropy venkovní sezóny bylo ME ve finském Espoo nedaleko Helsinek a Dukla a její atleti měli zastoupení v počtu 6ti atletů. Naši závodníci dosáhli 3 x na finálovou osmičku a vzhledem k postavení v tabulkách před ME to můžeme považovat za úspěšnou reprezentaci. Nejlepšího umístění dosáhl Ondřej Macík, který se na své první reprezentační akci probojoval do finále. Boj to byl doslova těsný. Po suverénním postupu z rozběhu přišlo drama v semifinále, kdy hrály roli tisíciny, setiny i desetiny. Tisícina (opravdu jedna jediná) pomohla Ondrovi ke 4.místu v jeho semifinále, setina k poražení soupeře z druhého běhu a desetina v síle větru také hrála dukláckým barvám do karet (v obrovském protivětru, kdy mělo první semifinále -3,2 m/s a druhé -3,3 m/s). Nakonec to dopadlo dobře a Ondra ve finále obsadil konečné 7.místo. Jeho výkony v bězích R20,97 s (0,4 m/s), SF21,37 s (-3,2 m/s) a F21,35 s (-1,1 m/s). On i trenér Michal Novák mohli být spokojeni. Dalším finalistou se stal Martin Florian (trenér Petr Frydrych) měl ve své disciplíně hodu oštěpem rovnou finále, kde se představilo 13 borců a dokázal se prosadit do finálové osmičky, kde scházely 3 metry k zisku medaile. Byl to opravdu vyrovnaný závod. Martin zahájil velmi dobře svůj závod a po dvou sériích měl zapsán výkon 74,13 m, v tu chvíli byl boj o medaile velmi otevřený, ale už se bohužel nedokázal zlepšit a tak bere krásné osmé místo v é skvělé konkurenci, kdy zvítězil ukrajinský oštěpař za 83,04 a nadělil téměř 4 metry druhému závodníkovi. Třetí finálové umístění zaznamenal Štěpán Schubert, který je zatím pouze střediskovým závodníkem a hájí barvy Liazu Jablonec. Svěřenec trenérky Dany Jandové se probil velmi náročným postupovým klíčem až do finále, kde si zažil velkou zkušenost při přímém boji s německým reprezentantem a nebyla nouze o kontakt mezi nimi na každé překážce. V českých podmínkách to ještě Štěpán nezažil a bohužel tato zkušenost si vybrala daň a ve finále po kontaktu vyběhl z dráhy a závod dokončil ve volném tempu. Každopádně i tato zkušenost se zúročí v dalších letech a můžeme se těšit na skvělé další závody v podání tohoto talentovaného překážkáře. Jeho výkony v bězích: R13,86 s (1,6 m/s), SF13,88 s (-0,7 m/s) a F17,44 s (0,5 m/s).

Jedinou zástupkyní něžného pohlaví byla svěřenkyně Ladislava Kárského Tereza Elena Šínová, která stejně jako Štěpán je střediskovou závodnicí SDJ a reprezentuje Atletiku Jižní Město. Představila se jako letošní česká jednička na 100 m překážek. Z rozběhu postoupila výkonem 13,44 s (-0,3 m/s) a postoupila do nabitého semifinále, které bylo o hodinu zpožděno kvůli vydatnému dešti. V něm bojovala, ale na postup mezi 8 nejlepších to nestačilo a za výkon 13,43 s v naprostém bezvětří obsadila celkovou 11.příčku. Terku nyní čeká Univerziáda v Číně a věříme, že čerstvě nabité zkušenosti přetaví do úspěchu na této akci.

Velkou smůlu si vybral mílař, Duklák Kuba Davidík, který s trenérem Sašou Matulkou připravil velmi účinnou taktiku a v rozběhu se popral s postupovým klíčem v pohodě a postoupil do finálových bojů (3:49,37 min). Finále probíhalo podobně a po pomalém začátku se závodníci zhruba po kilometru snažili o výrazné zrychlení, které mělo za následek nespočet strkanic a bohužel jedna z nich byla pro Kubu osudnou. Na vnitřní straně první dráhy si udělal prostor okolo soupeře, který jej ale vytlačil mimo tuto dráhu na vnitřek oválu a bohužel si tímto manévrem, dle rozhodčích, pomohl k výhodnější pozici a po doběhu na 8.příčce přišla diskvalifikace. Nic na tom nezměnil ani oficiální protest české výpravy. I tak můžeme být na Kubu hrdí a věříme, že další akce k němu již budou přívětivější a tuto smůlu přetaví do úspěšných dalších startů.

Nejvíce času na stadionu v Espoo strávil svěřenec Míry Ruckého a Romana Šebrleho Fanda Doubek. Tento juniorský mistr světa v desetiboji se po dvou letech, kdy spíše laboroval se zdravotními problémy, mohl představit na evropské akci díky divoké kartě od EAA. Bohužel se mu tolik nedařilo a po kolizi na překážkách v úvodní disciplíně druhého dne, byl diskvalifikován a svůj boj nedokončil. I jemu ale určitě patří respekt a dík za reprezentaci ASC i TJ Dukla na mezinárodním poli. O těchto atletech v budoucnu ještě uslyšíme a jsou našimi nadějemi pro další roky na mezinárodní scéně.

Text: Michal Novák
Foto: ČAS Soňa Maleterová

  • Autor: Martin Chyba
  • Datum publikování: 21. 7. 2023