Duklácká atletika – vrcholy haly 2024

Mistrovství ČR v hale začínají tradičně v hale Olympu víceboji všech kategorií, tentokrát 9.- 11. února. Žáci začali sedmiboj už v pátek, takže v sobotu odpoledne se mohl ze zlata radovat Filip Reischig, který získal 4473 body (zlepšení PB skoro o 500 b.) s výkony: 7,32-613-11,32-167-8,39-3,50-3:03,22. Zlato též v mužské kategorii získal dle očekávání Ondřej Kopecký, když výkonem 6035 b. překonal svůj nedávný PB o 17 bodů. Po slibných třech disciplínách byl
reálný útok na 6100 bodů, ale škoda bolavé výšky a jen 191 cm: 7,03-7,57-14,77-191-8,02 – 4,90-2:41,68. Na čtvrtém místě skončil Matyáš Franěk, který nasbíral celkem 5424 b.

Mistrovství ČR mužů a žen v hale 17.-18. února mělo pro nás v sobotu téměř identický
scénář jako šampionát loňský. 3000 m vyhrál opět Damián Vích, tentokrát za 8:00,23,
trojskok opět svěřenka Milana Kováře Emma Maštalířová – 13,18 m. Hned dva medailové
sprintery měl trenér Veleba: stříbro na 60 m obhájil Matyáš Koška – 6,75, který o setinu
porazil parťáka Stanislava Jíru. Bronz na 60 m přek. zopakovala Tereza Vokálová za 8,20,
trojskokan Zdeněk Kubát skončil rovněž třetí výkonem 15,40 m.
V neděli vyhrál 200 m svěřenec trenéra Najbrta Tomáš Němejc za 20,82 před Ondřejem
Macíkem – 20,83, v dálce skončila nejdál svěřenka Michala Nováka Tereza Vokálová – 6,18
m. Kimberly Ficenec si doběhla na půlce pro stříbro za 2:05,14, Vít Müller na čtvrtce za 46,21.
Bronzové medaile si odvezli Emma Maštalířová z dálky – 604 a Filip Bartoněk z tyče za 5,25
m. 2 „brambory“ sklidil René Sasyn, když v sobotu na trojce ve velkém chumlu závodníků
finišoval o kolo dřív, ale i tak si zlepšil PB na 8:22,62, v neděli dal 1500 m za 3:53,68.
Medailová sklizeň Dukly (13 kousků) byla největší ze všech zúčastněných oddílů (4-4-5).
Navíc naši trenéři „mají prsty“ v přípravě úspěšných závodníků ponechaných zatím v
mateřských oddílech (Švábíková, Schubert, Šnejdr, Stráský, Sasínek, Skalická…)

Přebor Prahy žactva 21.-22.2. byl ve znamení tréninkové skupiny trenérek Jelenové a
Starkové. Šedesátku a 150 m vyhrála Diana Jirková za 7,72, resp. 18,54, 150 m vyhrál i Filip
Reischnig za 17,42 před Tadeášem Rákosníkem – 17,58. Na třístovce byl nejrychlejší Matěj
Doležal za 37,99, 4x 200 m jsme vyhráli ve složení Doležal, Dřevínek, Rákosník, Reischig za

1:35,01. Celkem jsme získali 11 medailí (4-4-3). Jen doufejme, že se početnému úspěšnému
žactvu povede přechod do dorostu a dále, kde jsme letos příliš neuspěli.

Mistrovství ČR a juniorstva v hale 24.-25.2. v Ostravě pro nás tentokrát příliš úspěšné
nebylo. Stříbrná medaile štafety na 4x 200 dorostenek ve složení Jirková, Veselková,
Mezerová, Hlačíková za 1:41,31 zůstala žel medailovým sirotkem, i když z některých celkem 4
čtvrtých míst bylo k medaili hodně blízko.

Přebor Prahy mladšího žactva 28.-29.2. přímo zaplavily naše barvy. Titul v dálce získal
výkonem 4,96 m David Bednařík, naši nejmladší atleti a atletky získali celkem 7 medailí.

Mistrovství světa 1.-3. března v Glasgow se naší reprezentaci příliš nevydařilo, očekávání
bohužel nesplnila po ztrátě kolíku ani štafeta 4x 400 m mužů s našimi dvěma čtvrtkaři. Kvůli
bolavé patě nemohl svoje maximum podat sedmibojař Kopecký, který dokončil závod na 9.
místě, ovšem Vilém Stráský (oddílově VSK Brno), rovněž ze skupiny Romana Šebrleho, dosáhl
na 6. příčku zlepšením svého maxima na 6080 bodů. Šestá skončila také svěřenka našeho
šéftrenéra Štěpána Janáčka Amálie Švábíková (USK Praha) v tyči výkonem 465 cm.

Mistrovství ČR žactva 2.-3.3.2024, které proběhlo v Praze bylo s pěti medailemi pro Duklu
nejúspěšnější v historii. Starší žactvo z Julisky bylo v součtu medailí druhé nejúspěšnější!
Svoje disciplíny vyhrál svěřenec Jakuba Holuši Jakub Pietrula – 3000 m za 9:19,50 a štafeta
žáků na 4x 200 m Di Salvo N., Doležal M., Rákosník T., Reischig v rekordu mistrovství 1:34,68.
Stříbro si odnesla Diana Jirková za stopadesátku za 18,45 a Klára Josková v běhu na 1500 m –
4:55,68. Diana Jirková získala ještě bronz za šedesátku v čase 7,78.
To je pro nás velká radost, ale také velký závazek pro naše trenéry, aby se letošní slibné
žákovské výsledky za 2, 3 roky promítly do letos v zimě nevýrazných dorosteneckých a
juniorských kategorií.

Začátek března je o krátkém odpočinku po mistrácích a rychle do objemové přípravy. Někdo
v tuzemských horách (Harrachov), někdo v italských (Melago). Velké skupiny míří na Tenerife
atd. To je náplň hlavně našich nejlepších atletů, kteří letos mají neobvykle časné první
vrcholy dlouhé sezóny. Štafety 4×100 M, 4×400 mix, 4×400 M, 4×400 Ž mají „World relays
2024“, což je prakticky jediná možnost kvalifikovat se na OH do Paříže, už 4.-5. května
v bahamském Nassau. A římské mistrovství Evropy začíná už 7. června!