Atlet roku 2021: Jakub Vadlejch! Trenér roku 2021: Jan Železný

6. listopadu proběhla vyhlášení nejlepšího atleta uplynulé sezony.
Do finálové desítky se dostali čtyři zástupci Dukly Praha.

Foto: Ivana Roháčková


Celkovým vítězem ankety se stal Jakub Vadlejch s nasbíranými 1609 body. Je to jeho první vítězství v této anketě.
Jakub byl nejúspěšnějším českým atletem na olympijských hrách v Tokiu, kde získal stříbrnou medaili v sezónním výkonu 86.67 a nestačil pouze na vítězného Inda Neeraje Chopru. Jakubovi se dařilo také v rámci Diamantové ligy. Na mítinku v Lausanne byl druhý a v curyšském finále obsadil třetí příčku. Vždy hodil za 85 metrů. To se mu v sezóně podařilo celkem čtyřikrát.

Na druhém místě se v anketě umístil Vítězslav Veselý se ziskem 1444 bodů.
Víťa vybojoval bronzovou medaili na olympijských hrách v Tokiu ve svém nejlepším výkonu za posledních šest let 85.44. Víťa patřil také mezi hlavní opory českého týmu na mistrovství Evropy družstev v rumunské Kluži, kde přispěl k postupu našeho družstva zpět mezi elitu druhým místem. Velmi solidně závodil také v Diamantové lize, kde mu jen těsně unikl postup do finálového klání.

Na ptáme místě se umístila Nikola Ogrodníková se ziskem  714 bodů.
Nikola předváděla v průběhu sezóny vyrovnané výkony. Nejdále hodila na Zlaté tretře v Ostravě, kde byla druhá za 65.13 a ve světových tabulkách tohoto roku figuruje na šesté pozici. Při mistrovství Evropy družstev v Kluži připsala na konto českého týmu plný bodový zisk za první místo a s velkými nadějemi odlétala i na olympijské hry v Tokiu. Zde prožila zklamání, když se jí nepodařilo postoupit do finále a byla šestnáctá. Chuť si alespoň částečně spravila ve finále Diamantové ligy, kde si vyházela pěkné třetí místo.

Na sedmém místě se umístila Barbora Špotáková  se ziskem 594 bodů.
Vůbec nejpovedenější závod sezóny prožila na mítinku Diamantové ligy ve svém oblíbeném Monaku, kde zaznamenala díky hodu na 63.08 již své jedenadvacáté vítězství v rámci tohoto nejprestižnějšího atletického seriálu. Na olympijských hrách usilovala o zisk čtvrtého cenného kovu v řadě. To se jí bohužel nepodařilo, když skončila před branami finále na čtrnáctém místě. V curyšském finále Diamantové ligy pak byla čtvrtá.

Trenérem roku se stal po šesté Jan Železný a stal se tak trenérským rekordmanem v této anketě.
an Železný v letošní sezóně dovedl Jakuba Vadlejcha k olympijskému stříbru a třetímu místu v Diamantové lize. Stejného umístění v tomto seriálu dosáhla také jeho další svěřenkyně Nikola Ogrodníková. Kromě šesti trenérských ocenění, opanoval Jan Železný anketu Atlet roku také sedmkrát jako závodník.


Jan Železný trenér roku 2021
 • Jakub Vadlejch                                1609
 • Vítězslav Veselý                              1444
 • Tomáš Staněk                                  1120
 • Kristiina Mäki                                   1116
 • Nikola Ogrodníková                          714
 • Lada Vondrová                                 703
 • Barbora Špotáková                          594
 • Diana Mezuliáníková                       365
 • Barbora Malíková                             246
 • Amálie Švábíková                            243
Foto: Ivana Roháčková

Zdroj: Atletika.cz

 • Autor: Jk
 • Datum publikování: 8. 11. 2021